Dzieci i poważne tematy

Udostępnij ten post

Święta i cały 2015 rok odeszły już do historii, pozostawiając po sobie jakże trudny do pozbycia się ślad w postaci zbędnych kilogramów. Szkoda, że nie można odjąć od nich w magiczny sposób wagi książkowych prezentów, bo w tedy mogłabym powiedzieć, że schudłam w Święta. Niestety! 
Mój Świąteczny stosik, biorąc pod uwagę ,,balast" dotychczasowych kulinarnych doświadczeń ,,Kuchnie świata" ukryję gdzieś bardzo głęboko.
Mimo wielu świątecznych obowiązków przyznam, że trochę udało mi się nadgonić z czytaniem. Po prawdzie odbyło się to kosztem pisania bloga, ale żeby pisać trzeba czytać. 
Z przyjemnością, tuż przed Świętami, odświeżyłam sobie klasykę. W konkursie na blogu Na tropie Agathy udało mi się wygrać książkę Agathy Christie pt:,,Czarna kawa" z bardzo klimatyczną okładką zaprojektowaną przez Annę Damasiewicz. Książkę wydało Wydawnictwo Dolnośląskie. Jej nieduży format idealnie pasuje do damskiej torebki. Jest to świetna lektura do czytania w podróży. Treść najlepiej odda proste równanie: Poirot + niezwykły wynalazek + trucizna = pełna satysfakcja czytelnika. Nie może być inaczej, uwielbiam Poirot'a i nigdy mnie nie znudzi.

Dziś napiszę o dwóch książkach dla dzieci wydanych przez wydawnictwo Literatura. Ukazały się w serii ,,Wojny dorosłych - Historie dzieci''. Część książek ukazała się w koedycji z Muzeum Powstania Warszawskiego.  Seria to literatura faktu poruszająca trudną tematykę wojny. Narratorami opisywanych wydarzeń są dzieci. 

Książki ,,Wszystkie moje mamy" i ,,Która to Malala?" zostały napisane przez Renatę Piątkowską. Pierwsza opowiada o działalności Ireny Sendlerowej. Jest to historia opowiedziana z perspektywy małego Szymka, który wydostaje się z getta dzięki pomocy pani Ireny. 
Druga książka przenosi nas w czasy współczesne i opowiada historię Malali Yousafzai, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, nastoletniej blogerki z Pakistanu walczącej o prawo kobiet do nauki. W 2012 roku talibowie dokonują na nią zamachu. Dziewczynka ledwie uchodzi z życiem i jest zmuszona żyć na emigracji.
Poruszane tematy nie są łatwe, jednak Renacie Piątkowskiej udaje opowiedzieć je w sposób przystępny i interesujący dla dzieci. Powiększony druk ułatwi lekturę początkującym czytelnikom. Każda z książeczek kończy się notą biograficzną dotyczącą głównej postaci.
Dużym atutem są wspaniałe ilustracje Macieja Szymanowicza, które znakomicie oddają atmosferę opowiadanych historii. Subtelna symbolika i poetycki charakter ilustracji działają na wyobraźnię zarówno małego i dużego czytelnika. 
Mały Szymek i Irena Sendlerowa za murem getta. Ilustracja pochodzi z książki ,,Wszystkie moje mamy"
Wystarczy spojrzeć na powyższą ilustrację, ile można z niej wyczytać. Jakie rozmowy możemy przeprowadzić z dzieckiem na temat tego co mówi nam ten obrazek. Sama nie wiem ile już razy przeglądałam te ilustracje i odnajduję w nich wciąż coś nowego.
Gorąco polecam obie książeczki. Po pierwsze dla tego, że jest to wartościowa lektura, która pokazuje prawdziwe dobro, prawdziwych ludzi w walce z najprawdziwszym złem.
Po drugie walory wizualne sprawiają, że nasze dzieci mają do czynienia z kawałkiem prawdziwej sztuki skłaniającej do myślenia, a nie tragicznymi bohomazami w neonowych kolorach, których niestety sporo jest w dostępnych na rynku książkach dla dzieci.

Informacje o książkach:
Tytuł: Wszystkie Moje Mamy
Autor: Renata Piątkowska
Ilustracje: Maciej Szymanowcz
Wydane: Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014
Ilość stron: 48

Tytuł: Która to Malala?
Autor: Renata Piątkowska
Ilustracje: Maciej Szymanowcz
Wydane: Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014
Ilość stron: 63

4 komentarze :

 1. Ciekawe pozycje w stosiku :)
  Zostajemy na dłużej :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas :)
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  + obserwujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Poważne tematy w prosty, przystępny sposób przybliżają dzieciom dramatyczną historię.
  Ilustracja porusza wyobraźnię. Książki piękne i mądre, koniecznie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książeczki z tej serii są wspaniałym nabytkiem do domowej biblioteczki.

   Usuń