Historie do słuchania

Udostępnij ten post

Przed świętami jest mniej czasu na przyjemności, za to dużo więcej trzeba poświęcić go na obowiązki w tym czynności znienawidzone. Należą do nich ,,atrakcje" takie jak: rozmrażanie i czyszczenie lodówki oraz prasowanie firanek. Te ostanie żyją własnym życiem i uparcie marszczą się nieustannie niezależnie od  tego czy rozwieszamy je na mokro, czy na sucho. Stanowczo uwielbiają kontakt z żelazkiem, gdyż po każdym prasowaniu wracają do poprzedniego stanu, niechybnie z nadzieją na ponowne gorące chwile. Co robić, aby nie tracić kontaktu z literaturą i słownictwem bardziej wyrafinowanym niż to krążące w głowie nad firankami? W takich chwilach posiłkuję się audiobookami. Lubię ich słuchać również w samochodzie. Jest zresztą coś pierwotnego w słuchaniu opowieści, w końcu kiedyś książką była właśnie opowieść snuta przez wędrownego bajarza. Zatem sprzątanie sprzyja powrotom do korzeni literatury, czyli słowa mówionego.
Stanowczo do naszej lodówki pasowałaby jakaś literacka wizja post apokaliptycznego świata. Przed świętami jednak czuję się w obowiązku podnieść sobie poprzeczkę i jako Pani Domu, po raz kolejny obiecująca sobie ,,prowadzić'' lodówkę w sposób elegancki i wyrafinowany, muszę zacząć od wprowadzenia się w odpowiedni nastrój. Gdzie go szukać? Największy szczyt wyrafinowania można znaleźć na francuskim dworze. 
,,Faworyty władców Francji'' Jadwigi Dackiewicz, to książka, która była wydana po raz pierwszy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Opowiada historie królewskich metres od średniowiecza do czasu Rewolucji francuskiej. Autorka niezwykle barwnie opisuje nie tylko losy poszczególnych kobiet, ale również ich portrety psychologiczne, jak w przypadku markizy de Pompadour i jej lęku przed starzeniem. Plastyczność opisów i piękny język jakim  posłużyła się autorka działają na wyobraźnię. Sceny, w których Agnès Sorel, pierwsza w historii oficjalna faworyta króla Francji, oczekuje w zamku na władcę zapalając światełko w oknie, czy opisy przyjęć wydawanych przez markizę de Pompadour, są niczym wehikuł czasu. 
Również sylwetki francuskich królów są przedstawione równie ciekawie. Zastanawiające jak bardzo dają omamić się kobietom mężczyźni, również ci mający władzę. 
W książce znajdziemy również opisy życia na francuskim dworze w czasie panowania kolejnych królów. 
 
Madonna (Agnès Sorel) z Dzieciątkiem wśród Aniołów (Dyptyk z Melun),  Jean Fouquet ok. 1450 r. (źródło: wikipedia.org)
Intrygujące postaci bohaterek, które miały wpływ na politykę i bieg historii oraz sztukę, fascynują czytelnika lub słuchacza jak w moim przypadku.  Tym co mnie urzekło w tym audiobooku jest również wspaniała interpretacja tekstu, dokonana przez aktorkę Ewę Krasnodębską. Piękna dykcja to coś co w dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykamy nawet w radiu i telewizji. Urodzona w 1925 roku aktorka wniosła do prezentacji tej książki elegancję i styl, którego chyba próżno szukać u wielu jej młodszych koleżanek. Moim zdaniem jest to jeden z najlepiej czytanych audiobooków z pośród tych, które znam. Lektorka została znakomicie dobrana do treści książki.
Interpretacja Ewy Krasnodębskiej, wywarła na mnie tak duże wrażenie, że zakupiłam kolejną czytaną przez nią książkę do słuchania.  ,,Tajemnice i damy" Ewy Kolińskiej to głównie historie kobiet mniej znanych, które jednak doświadczyły niezwykłych kolei losu. Dramat Elżbiety Ostrogskiej, wielkie uczucie Wandy Monnè i  Artura Grottgera, czy utalentowana lecz prawie zapomniana Stanisława Przybyszewska (córka Stanisława Przybyszewskiego i malarki Anieli Pająkówny) są równie ciekawe, jak losy panujących tego świata i mogą posłużyć za scenariusz nie jednego melodramatu. 
Autoportret z córką Stanisławą Przybyszewską, Aniela Pająkówna 1907 r. Źródło: wikipedia.org
Książka Ewy Kolińskiej literacko ustępuje ,,Faworytom władców Francji'' jest jednak warta poznania. Interesujący wybór postaci jakiego dokonała autorka oraz sposób ich przedstawienia sprawiają, że jest to wciągająca opowieść. Autorka nadaje swoim bohaterkom i bohaterom rys psychologiczny, przez co historie zyskują. Choć muszę przyznać, że opowieści są trochę ,,nierówne". Jedne rozdziały wydają się znacznie ciekawsze od innych. 
Również w tym przypadku czytająca tekst Ewa Krasnodębska znakomicie wywiązuje się ze swojej roli. Słuchając jej interpretacji czułam się emocjonalnie zaangażowana w losy kobiet, o których wspólnie mówiła. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie opowieść o Stanisławie Przybyszewskiej. Tragiczne życie i zmarnowany talent autorki dramatu ,,Sprawa Dantona'' to coś, o czym ciężko zapomnieć.
Audiobooki dostępne na: audioteka.pl

Polecam obydwie książki w wersji audio ze względu na kunszt Ewy Krasnodębskiej. Znakomity aktor lub aktorka może wnieść wiele dobrego do treści książki. Uważam, że również wersja papierowa przyniesie czytelnikom wiele satysfakcji. 

                        
                          Wesołych Świąt!2 komentarze :

  1. Ciekawa lektura do sprzątania lodówki. Też uprzyjemniam sobie prace domowe audiobookami i dzięki temu stają się znacznie bardziej znośne. :) Jednak w tej formie wolę raczej mniej ambitne lektury, pewnie dlatego że jestem wzrokowcem. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Audiobooki nieodłączną pomocą sprzątającego. :)

    OdpowiedzUsuń